Svi smo postali svesni činjenice da nove tehnologije igraju veliku ulogu u našem svakodnevnom životu. S tim u vezi, tehnologije koje su se nedavno pojavile na tržištu znatno su uticale na razvoj softvera koliko i DevOps. DevOps je sazreo u tehnološkom smislu i postao pravi mejnstrim ali ujedno teži ka tome da bude zamenjen novim tehnologijama koje su u stanju da promene svet. Ovo su samo neki od primera koji bliže objašnjavaju novonastalu tehnologiju.
Prema istraživanjima koje je sproveo State of the Developer Nation, programeri su se izjašnjavali o svojim afinitetima prema tehnologijama koje su u razvoju, da li i koliko rade na njima. U prva tri meseca 2020. godine ispitano je 16,068 programera a u prva tri meseca 2021. godine 13,433.
Na osnovu anketa vršene su procene izdvajanjem angažovanih programera na pojedinim projektima. Tako su nastala četiri kvadranta u kojima su raspoređene tehnologije sa stopom angažovanja i usvajanja programera.
- Visoko angažovanje/Visoko usvajanje
- Visoko angažovanje/Nisko usvajanje
- Slabo angažovanje/Slabo usvajanje
- Nisko angažovanje/Visoko usvajanje
ROBOTIKA, MINI-APLIKACIJE, KOMPJUTERSKI VID, KRIPTOVALUTE
Po zavrsetku škole developeri se uglavnom opredeljuju za rad na novim tehnologijma iz oblasti: robotike, mini-aplikacija I kompjuterskog vida. Među developerima najviše su zastupljene mini-aplikacije dok se studenti uglavnom opredeljuju za robotiku. Skoro 25% onih koji su angažovani za rad na mini-aplikacijama trenutno radi na toj tehnologiji. Kompjuterski vid dolazi nakon toga sa 15%, a robotika na svega 10%.
U poslednje vreme 30% angažovanih programera počinju sa učenjem o kriptovalutama što je ogroman broj u odnosu na druge tehnologije, dok su ostale blockchain aplikacije u malom zaostatku od 26%. Iako na tržistu i dalje preovladavaju web aplikacije/softveri sa preko 40% angažovanih programera koji rade na njima, broj programera koji uči o kriptovalutama i blockchain aplikacijama raste sve više (za oko 5% u poslednjih godinu dana) i nastavlja da se probija na tržiste jer programeri sve više uspevaju da pronalaze praktične aplikacije za ove tehnologije.
KVANTNO RAČUNARSTVO I AUTOPILOT VOZILA
Kvatno računarstvo i automobili sa autopilotom nastavljaju da zaostaju u smislu usvajanja u odnosu na druge tehnologije iz drugih oblasti. Procentualno manje od 10% programera zapravo radi na ovim tehnologijama.
Sve prethodno navedene oblasti nastavlju da dobijaju sve veću pažnju programera pa tako i ove dve. Poslednjih 12 meseci angažovanje na ovim tehnologijama je poraslo za 3% dok je kod kvatnog računarstva u smislu usvajanja i učenja tehnologije udvostručeno.
Još neke od novijih tehnologija su pametne slušalice, DNA izračunavanje/skladištenje, haptic tehnologije. Angažovanje na istim je slabo. Tek 10% programera aktivno radi na njima, a 20% njih uči.
Međutim, iako je angažovanost mala na svim pomenutim tehnologijama, njihov razvoj je neminovan i konstatno raste, ali je za to potrebno vreme, a programeri igraju glavnu ulogu u tom procesu.
1 komentar