Beograd, 27. 11. 2024. – Inicijativa „Digitalna Srbija” predstavila je strategiju „Otključavamo sledeći nivo digitalnog ekosistema”, koja će tokom naredne tri godine biti posvećena ubrzanom razvoju i globalnom pozicioniranju digitalnog ekosistema Srbije.
Strategija obuhvata četiri ključne inicijative koje će podržati razvoj globalno uspešnih startapa, primenu veštačke inteligencije kroz sticanje digitalnih veština, nastanak nove generacije iskusnih preduzetnika i jačanje međunarodne povezanosti uz unapređenje regulatornog okvira koje će podržati razvoj inovacija.
„Naša strategija ima jasan cilj ― kreirati okruženje i mehanizme podrške kako bi inovativna i digitalna rešenja iz Srbije dobila prepoznatljivost na globalnom tržištu, a mladi razvili veštine za budućnost. Inovacije, znanje i povezanost sa svetom su ključni faktori za budućnost naše digitalne ekonomije. Kroz inicijative adresirali smo izazove koje naš ekosistem trenutno ima, i verujemo da zajedno sa članovima, partnerima i celokupnom zajednicom možemo da ostvarimo promene koje imaju desetostruki pozitivan efekat ― da do sledećeg nivoa stignemo liftom, a ne stepenicama,” izjavila je Tanja Kuzman, generalna direktorka Inicijative „Digitalna Srbija”.
Startap ekosistem sa globalnim potencijalom: Soonicorn
Srpski startap ekosistem je u ranoj fazi razvoja i suočava se sa ograničenim rastom u poslednje dve godine. Za prelazak u narednu fazu, potreban je veći broj startapa koji dostižu značajan stepen rasta i privlače veće investicije. Inicijativa Soonicorn pružaće podršku odabranim startapima sa potencijalom da postanu jednorozi u narednih tri do pet godina.
„Cilj je da korišćenjem resursa i znanja članica, kao i mreže kontakata, Inicijativa „Digitalna Srbija” stvorimo priliku novim generacijama da izgrade buduće najuspešnije kompanije iz Srbije”, rekao je Branko Milutinović, direktor i suosnivač Nordeusa i član upravnog odbora Inicijative „Digitalna Srbija”i dodao: „Uspešni preduzetnici će ulagati svoje vreme da pomognu generacijama startapa koje treba da kreiraju uspeh na globalnom tržištu, a radićemo i na jačanju veština startapa u oblasti marketinga i prodaje, uspostavljanju mreže VC fondova, i izgradnji kontakata na globalnim tržištima.”
Ostajemo relevantni uz korišćenje AI: remAIn relevant
„Veštačka inteligencija (AI) sve više oblikuje svet, i jedan od ključnih strateških ciljeva je da se kroz neformalne programe u obrazovanju AI približi budućim generacijama i profesionalcima. Obuke o uticaju AI na profesije i praktične primene u različitim industrijama omogućiće razumevanje ove tehnologije ne samo kao alata, već i kao pokretača promena”, kaže Jan Dolinaj, generalni direktor Levi 9 i član upravnog odbora Inicijative „Digitalna Srbija”.
„Kroz multidisciplinarne projekte, studenti i učenici će razvijati veštine koje ih pripremaju za tržište budućnosti, dok primena dobrih praksi iz inostranstva ubrzava razvoj našeg ekosistema”, dodao je Dolinaj.
Podrška preduzetništvu kao pokretaču inovacija: Entrepreneur First
„Želimo da mladi profesionalci sa iskustvom dobiju priliku da pronađu suosnivače i pokrenu inovativne startape sa globalnim ambicijama”, navodi Milovan Milić, osnivač i direktor kompanije Devtech i član upravnog odbora Inicijative „Digitalna Srbija”.
Osnaživanje žena u IT sektoru, kao i podrška istraživačima za komercijalizaciju njihovih ideja i povezivanje sa privatnim sektorom, deo su inicijative koja ima za cilj stvaranje dinamičnog i održivog preduzetničkog okruženja sa većim brojem spinoff kompanija u naredne tri godine.
Globalna povezanost za prepoznatljivost ekosistema: International Hub
Kako bi se digitalni ekosistem Srbije što bolje integrisao sa svetskim, strategija se fokusira na globalnu povezanost.
„Boravak domaćih startapa u vodećim svetskim ekosistemima pružiće priliku osnivačima da stiču iskustvo i kontakte, dok će organizacija ključnih događaja u Srbiji privući osnivače, investitore i profesionalce iz celog sveta. Pored toga, aktivno učešće organizacije u zakonodavnim procesima imaće za cilj da olakša poslovanje kompanijama i podrži njihov rast na globalnom tržištu”, istakao je Dragoljub Damljanović, direktor Schneider Electric Hub-a i i član upravnog odbora Inicijative „Digitalna Srbija”.
„Novom strategijom želimo da Srbija postane jedan od globalno prepoznatljivih brzorastućih digitalnih ekosistema. Fokus je na osnaživanju startapa, primeni novih tehnologija u obrazovanju i stvaranju prilika za globalno povezivanje. Verujem da su ovo ključni koraci ka sledećem nivou razvoja našeg ekosistema,” izjavio je Saša Popović, suosnivač i direktor kompanije Vega IT i predsednik Upravnog odbora Inicijative „Digitalna Srbija”.
Strategija je dostupna na www.dsi.rs.
O Inicijativi Digitalna Srbija
Inicijativa Digitalna Srbija koja je 2017. godine osnovana od strane vodećih digitalnih kompanija, je neprofitna i nevladina organizacija koja ima za cilj razvoj snažne digitalne ekonomije u Srbiji. Organizacija okuplja članove-kompanije i organizacije iz različitih sektora relevantnih za rast digitalnog ekosistema, uključujući tehnologiju, bankarstvo i finansije, telekomunikacije, konsalting, obrazovanje, zatim advokatske, medijske i farmaceutske kuće, kao i organizacije za podršku startapima. Pored kompanijskih resursa, znanja i iskustva zaposlenih, članovi Inicijative Digitalna Srbija doprinose i ličnom motivacijom svojih lidera i mrežom kontakata razvoju obrazovanja, startap ekosistema i regulatornog okvira u oblasti digitalne ekonomije.
0 komentara