Pre dve, tri godine sam IT-evcima postavila jednostavno pitanje u newsletteru: koje informacije u oglasima za posao vam fale? Nije me iznenadilo što je većina rekla da im nedostaje informacija o plati. Na sajtu HelloWorld svega 3% oglasa trenutno sadrži taj podatak. Zašto je raspon plate toliki tabu?
Poker u dvoje
Zapošljavanje IT kadra danas često liči na poker – ni poslodavac ni kandidat nisu raspoloženi da pokažu „najjaču ruku“ u toj igri zapošljavanja. „Zašto kriju raspon plate, pobogu?“ i „Koliko da im tražim za ovu poziciju?“ su najčešća pitanja koja čujem od kandidata. Nemam odgovor ni za jedno, ni za drugo. I to me nervira.
Kompanija, kada zapošljava, ima vrlo jasnu predstavu kakav kandidat joj treba, na kojoj poziciji, koje su odgovornosti, zaduženja, metrike za uspeh, ali i koliko novca je spremna da izdvoji za onoga ko će taj uspeh da donese. Limit uvek postoji.
Nadam se da isti taj poslodavac zna da je vreme jednog programera koje je utrošio na čitanje oglasa (ili ovlaš personalizovane poruke na LinkedIn-u), ažuriranje svog CV-ja, intervju i tehnički test zaista protraćeno, ako u rukavu nema „ponudu koja se ne odbija“. Razume se, i HR dosta vremena izgubi u procesu selekcije, ali... da se ne lažemo, znamo ko je koga tu više gladan.
Znam da je ova priča svojevrsna borba sa vetrenjačama, ali uporan sam ja Don Kihot!
Hiljadu razloga je...
Razlozi za izostanak informacije o plati su brojni, a najčešći su:
-
Poslodavac nije u zakonskoj obavezi da iznese ovaj podatak
-
Poslodavac misli da gubi pregovaračku (nad)moć
-
Konkurencija vreba iz žbunja
-
Konkurencija nudi više
-
Hitnost određuje vrednost
-
Ne vredi svaki junior/medior/senior isto
-
Budžet još nije odobren
-
Prijave svakako kaplju
-
...
Tačno je, poslodavci nisu u obavezi da istaknu iznos plate. Ali ipak mislim da je više benefita od transparentnosti nego od zanemarivanja ove informacije.
Štedi se vreme i jednoj i drugoj strani – nemali broj puta sam čula da je kandidat došao do poslednjeg kruga selekcije, gde mu je data ponuda koja ne odgovara njegovom iskustvu i potrebama.
Kandidati će svakako doći do te informacije – bolje da im vi to jasno iskomunicirate.
Bolja konverzija – istraživanja stranih job boardova pokazuju da oglasi u kojima je naznačen raspon plate imaju više pregleda, ali i prijava.
I dalje imate prostora za procenu – definisanjem raspona kompanija i dalje ima mogućnost procene kandidata i njegove vrednosti.
Plata je važna, ali ne mora da bude presudna – da, novac je bitan, svakome. Ali IT kandidati i te kako uzimaju u obzir i ostale stvari koje im nudite (tzv. employee value proposition). Tako da, ako se plašite da će vam konkurencija preoteti dobrog kandidata „samo zbog više novca“, razmislite da li im parirate u drugim stvarima. I istaknite to. Naravno, postoje i oni kojima je novac presudan. U tom slučaju...
Ako neko ne pristaje na vašu cifru, onda niste match - i to je sasvim ok.
Šta je u našoj moći?
Evo šta HelloWorld planira da uradi kada je demistifikovanje IT plata u pitanju:
- Nova sekcija u profilima poslodavaca, gde će sadašnji i bivši zaposleni moći da upisuju iznose plata – ove nedelje je sekcija “Plate“ ugledala svetlost dana :)
- U ovom odeljku profila poslodavca, i kompanija će imati mogućnost da iznese ove podatke, ukoliko to želi
- U pretrazi na sajtu ćemo naglasiti one oglase koji sadrže informaciju o plati
- Uradićemo A/B test sa oglasima koji imaju info o plati, ispratiti broj klikova i prijava i podeliti sa vama zaključke
- Besplatno ćemo promovisati oglase sa platama
- Uskoro puštamo veliko istraživanje domaćeg IT tržišta u kojem ćemo, između ostalog, prikupljati i podatke o platama
- Pisati tekstove i propagirati značaj ove teme
Da, najavih naglas ove stvari, jer smatram da je važno biti transparentan kada je transparentnost u pitanju :) Ako imate još neke predloge, vrlo rado ćemo ih saslušati. Za početak je ovaj spisak naš doprinos.
Smatram (a i programeri su mi tako rekli) da je kandidatima koji traže posao potrebno pružiti što više relevantnih informacija, a raspon plate je svakako jedna od njih. Iskreno se nadam da će ovi prvi HelloWorld potezi podstaći neke poslodavce da budu transparentniji.
Transparentnost domaćeg IT tržišta zavisi i od tebe. Budi moj Sančo Pansa.
25 komentara