Naučnici sa Univerziteta Waterloo otkrili su da mala promena od samo nekoliko desetina linija koda u Linux operativnom sistemu može značajno smanjiti potrošnju energije u data centrima širom sveta.
Istraživanje ukazuje da bi ova jednostavna modifikacija mogla smanjiti potrošnju energije u data centrima za čak 30 procenata, što predstavlja ogroman potencijal za uštedu energije i smanjenje ugljeničnog otiska globalne tehnološke infrastrukture.
Velika većina data centara širom sveta koristi operativni sistem otvorenog koda Linux, a tim predvođen profesorom Martinom Karstenom otkrio je način da se optimizuje obrada mrežnog saobraćaja, čime se postiže daleko efikasniji protok podataka.
"Informacije stižu u data centre u 'paketima', a potom front-end data centra, slično recepcioneru na šalteru, određuje gde je potrebno poslati te pakete", objasnio je Martin Karsten, profesor računarskih nauka koji je predvodio istraživanje.
Karsten je naglasio da su istraživači uspeli da ubrzaju ovaj proces i tako omoguće efikasniji protok kroz malu izmenu Linux kernela.
"Nismo ništa dodali", rekao je. "Samo smo reorganizovali redosled operacija, što dovodi do mnogo bolje iskorišćenosti keš memorije procesora u data centru. To je slično preuređivanju proizvodne trake u fabrici, tako da radnici ne moraju stalno da trče s jednog mesta na drugo."
Karsten je sarađivao sa Džoom Damatom, istaknutim inženjerom u kompaniji Fastly, na razvoju male sekcije koda – nenametljive izmene kernela od samo 30 linija – koja poboljšava obradu mrežnog saobraćaja u Linuxu.
Rešenje reorganizuje operacije unutar Linux mrežnog steka, poboljšavajući efikasnost i performanse tradicionalnog mrežnog modela zasnovanog na kernelu. Ova promena u pojedinim slučajevima može povećati protok podataka i do 45%, bez narušavanja latencije.
Kako male promene donose velike uštede
Funkcija pod nazivom "suspendovanje zahteva za prekid" balansira potrošnju procesorske snage sa efikasnom obradom podataka. Smanjujući nepotrebne prekide rada procesora tokom perioda visokog saobraćaja, poboljšava mrežne performanse, a istovremeno održava nisku latenciju tokom mirnijih perioda.
Tim je testirao efikasnost ovog rešenja i podneo ga Linux zajednici, a kod je sada objavljen kao deo najnovijeg izdanja Linux kernela, verzije 6.13.
Data centri kao veliki potrošači energije
Prema izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA) iz prošle godine, data centri trenutno čine između 2% i 4% ukupne potrošnje električne energije na globalnom nivou.
IEA je takođe upozorila da se očekuje rast potrošnje električne energije u data centrima sa 460 TWh u 2022. na između 650 TWh i 1.050 TWh do naredne godine – iako je istaknuto da netransparentnost kompanija otežava precizne procene potrošnje.
"Sve velike kompanije – Amazon, Google, Meta – koriste Linux na neki način, ali su veoma selektivne u vezi s tim kako ga implementiraju", rekao je Karsten.
"Ukoliko odluče da 'uključe' našu metodu u svojim data centrima, to bi moglo da uštedi gigavat-sate energije širom sveta. Gotovo svaki pojedinačni zahtev za uslugom na internetu mogao bi imati koristi od ovoga."
0 komentara