Vojvođanski IKT klaster raspisuje javni poziv za prijave na kurs Java Junior, kroz projekat IT GIRLS!, a u okviru programa prekvalifikacija žena za IT. Nastava počinje septembra 2017. godine i trajaće oko 5 meseci, a rok za prijave je najkasnije do 24. avgusta.Cilj programa Java Junior je osposobljavanje polaznica da mogu samostalno da izrade aplikacije niske i srednje kompleksnosti korišćenjem programskog jezika Java, kao i pružiti dobru osnovu za samostalno izučavanje i produbljivanje znanja programiranja i programerskih veština. U kombinaciji kvalitetne teorijske nastave i praktične obuke, obezbediti polaznicama dobru osnovu da započnu karijeru u IT-ju.
Opis programa
Teorijski deo traje 140 časova (jedan čas je 45 minuta), a nakon teorije sledi minimum 140 sati praktičnog rada u IT kompanijama za one polaznice koje se kvalifikuju za praksu.
Teorijski deo kursa je podeljen u dve celine: Osnovi programiranja i Napredne tehnike programiranja. U okviru kursa posebna pažnja je posvećena izučavanju programskog jezika Java. Svaka od celina kursa je podeljena u tri dela.
- Osnovi programiranja (60 časova)
- Osnovi proceduralnog programiranja kroz programski jezik Java.
Obuhvata osnovne pojmove i gradivne blokove programskog koda. Upoznavanje sa osnovnim algoritmima i strukturama podataka. - Osnovi objektno-orijentisanog programiranja kroz programski jezik Java.
Obuhvata osnovne pojmove objektno-orijentisane paradigme: klasa, objekat, nasleđivanje, polimorfizam itd. - Osnovi baza podataka.
Upoznavanje sa mehanizmima skladištenja podataka, relacionim modelom podataka i jezikom SQL.
- Osnovi proceduralnog programiranja kroz programski jezik Java.
- Napredne tehnike programiranja (80 časova)
- Razvoj grafičkog interfejsa web aplikacija (front-end).
Razvoj front-end komponenti u odabranom framework-u. Izrada statičkih i dinamičkih web stranica. Upoznavanje sa HTML, CSS i JavaScript programskim jezicima. Samostalna izrada projekta. - Razvoj web servisa i serverske strane web aplikacija (back-end).
Razvoj back-end komponenti u odabranom framework-u. Razvoj web servisa i upoznavanje sa osnovnim softverskim šablonima u web sistemima. Samostalna izrada projekta. - Napredne tehnike i principi razvoja softvera.
Upoznavanje sa sistemima za verzionisanje koda. Agilni pristup razvoju softvera. Softverski šabloni i komponente. Samostalna izrada projekta.
- Razvoj grafičkog interfejsa web aplikacija (front-end).
Celinu Osnovi programiranja je moguće realizovati kroz striktno sekvencijalno izvođenje njegovih delova. Celinu Napredne tehnike programiranja je moguće izvesti isključivo kroz paralelno izvođenje njenih delova.
Uslovi za prijavu i učešće u programu
- Prijaviti se mogu sve državljanke Republike Srbije koje u trenutku otpočinjanja nastave imaju navršenih 18 godina i završenu srednju školu.
- Uslov za pohađanje obuke je posedovanje prenosnog računara prosečnih perfomansi.
- Sve kandidatkinje će polagati ulazni test, na osnovu kojeg će biti formirana rang lista za upis. Testiranje će se obaviti u Novom Sadu, u prostorijama Vojvođanskog IKT klastera, krajem avgusta. Precizan raspored će biti napravljen nakon prikupljanja prijava i sve prijavljene kandidatkinje će dobiti poziv za testiranje.
- Polaznice koje budu upisane na obuku moraju da uplate učešće u finansiranju programa u iznosu od 100 evra, u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, pre početka nastave, kao i da potpišu ugovor o pohađanju obuke.
Svih 20 polaznica će činiti jednu grupu sa kojom se sprovodi obuka, a program će biti realizovan u prostorijama Edukativnog centra.
Prijave se šalju na adresu: itgirls@vojvodinaICTcluster.org, najkasnije do 24. avgusta i moraju da sadrže: ime i prezime, kontakt telefon i email adresu.
Vojvođanski IKT klaster je jedna od organizacija koje je podržalo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u programu prekvalifikacija žena za IT industriju. Program po kojem će raditi sa polaznicama kursa je nastao na temelju projekta IKT Klaster Akademija koji su uspešno sproveli uz pomoć USAID-a 2014. godine, a zatim i u projektu prekvalifikacija za IT koje je podržala Vlada RS, kao i Ministarski savet za inovativno preduzetništvo i informacione tehnologije. Nastavljaju saradnju sa Edukativnim centrom u kome će se održavati teorijski deo nastave, kao i sa IT kompanijama koje budu spremne da otvore vrata za praktičan rad polaznica.
0 komentara