Vreme je da obnovimo gradivo o pisanju CV-ja. Šta bi jedan CV početnika trebalo da sadrži kada: nemaš relevantnog iskustva, nisi siguran/na koje tehnologije da staviš, koje ne, kako da predstaviš projekte i sve ostale stvari vezane za CV i prvi intervju. Pre svega, savetujem ti da projekte koje si radio/la ubaciš na git, kako bi se video tvoj napredak. Pre toga, stavi komentare u kod, počisti ga malo, iskoristi git pages da napraviš project showcase, čak možeš i na nekom starom projektu da odradiš refaktorizaciju, ali da redovno commituješ, da se vidi proces rada.
Nakon toga, istraži tržište: koje su to kompanije koje imaju prakse, zapošljavaju juniore, iščitaj oglase za prakse ili ulazne pozicije, posveti se onome što kompanije traže i žele od tebe, kako bi se CV formirao na osnovu toga.
Dolazimo do pisanja samog CV-ja... Šta on treba da sadrži i na koji način napisano? Ne, CV ne mora da bude prelep, šaren i da bode oči. Može, ali ne mora. Ono što ljude koji ga čitaju zanima su informacije o tebi, kako si došao/la tu gde si, i ko si zapravo.
Takođe, savetujem da iskoristiš neki od besplatnih template-ova da formiraš CV.
Lični podaci
Prvi deo treba da sadrži lične podatke: ime, prezime, kontakt telefon i e-mail, Linked In (link), git (link). Dodaj fotografiju, kako bi regruteri mogli lakše da te upamte i prepoznaju prilikom prvog intervjua. I ne, nije kul da to bude selfi ili slika iz kafane: beli zid i neka te slika neko ispred njega, pristojno obučenog/u.
Iskustvo (radno iskustvo/projekti)
Sledeće je iskustvo - ako ga imaš. Ukoliko nisi programirao/la, stavi samo nazive firme, pozicije i datume. Ukoliko jesi, budi detaljniji/a: koje tehnologije si koristio/la, na kakvim projektima si radio/la, koji domen itd. Ovde bih takođe dodala prakse, ako si bio/la na nekoj praksi.
Ukoliko nemaš nikakvog iskustva, ovo je deo za tvoje projekte. Za svaki od projekata na gitu koji misliš da je dovoljno dobro urađen da pokaže tvoje znanje, predlažem sledeću formu:
- Naziv projekta - link do git pages-a;
- Git repo: link do repozitorijuma;
- Tehnologije;
- Opis projekta: šta je ideja, šta treba da radi, šta je bilo izazov koji si savladao/la tokom izrade, šta si naučio/la tokom procesa izrade.
Veštine
Sledeće su veštine: koje tehnologije, operativne sisteme, version control tool-ove, framework-ove, baze, severe, IDE, itd si koristio/la do sad i umeš da radiš sa njima.
Obrazovanje
Nakon ovoga možeš da staviš obrazovanje, jezike, itd.
Ostalo
Ukoliko imaš završen kurs iz neke oblast, volontersko iskustvo - dodaj sve sertifikate sa linkovima, volontiranje i kurseve na kraju. Ovaj deo možeš da nazoveš ostalo, kursevi, sertifikati itd.
Preostalo ti je da apliciraš i pripremiš se za intervjue. Ne očekuj da prvi intervju bude sjajan, jer će verovatno trema da uradi svoje, niti da će ti posao doći za dva dana, jer verovatno neće, ali ne odustaj.
Iako si poslao/la CV, i u procesu zapošljavanja si, nastavi da radiš na sebi i svojim veštinama, učenje nikada nije završeno. Eventualno poslušaj savete onih koji su već prošli tvoj put za front end i back end prekvalifikacije i zapošljavanje.
Srećno! Ne odustaj, već je mnogo truda i vremena uloženo! Samo strpljivo.
8 komentara