HelloWorld logo
30.01.2024. ·
7 min

Trendovi u IT industriji - pogledajte najvažnije poruke sa 9inspiration konferencije (deo 1)

HelloWorld

IT konferencija 9Inspiration, koju kompanija Levi9 organizuje po drugi put, već je prepoznata kao odlična prilika da se od priznatih eksperata sazna šta je najnovije i najvažnije u njihovom poslu. 

U Jugoslovenskom dramskom pozorištu su se zbog toga i okupili krajem septembra prošle godine, svi zainteresovani da isprate predavanja  domaćih i stranih stručnjaka, u oblasti IT-ja. Ova konferencija polako postaje tradicionalna platforma za razmenu znanja, iskustava i povezivanje IT -jevaca koji žele da prate svetske trendove. 

Ako biste pitali zaposlene u Levi9 rekli bi vam da su učenje i umrežavanje ključni faktori za postizanje ličnog i profesionalnog uspeha. Zato je cilj konferencije 9inspiration da pored IT profesionalaca, pre svih developera, DevOps inženjera, IT i Product menadžera, i šira IT zajednica dobije priliku da obogati svoje znanje, usavrši veštine i uspostavi vredne konekcije u zajednici. 

Eksperti prenose iskustvo 

A kako je to tačno izgledalo? Serijal predavanja sa agende, gde su govornici delili svoje iskustvo iz prakse, pratio je i niz prilika za networking i zabavu. A učesnici 9inspiration konferencije mogli su da koriste i mobilnu aplikaciju specijalno pripremljenu za ovu priliku, uz koju je umrežavanje dobilo novi tvist. 

Jedan od zaslužnih za izradu iOS & Android mobilnih aplikacija u Levi9 timu je i Mirko Tomić, Mobile developer. Do sada je u Levi9 radio na jednom od najpopularnijih servisa u Holandiji za slušanje radio stanica, podkasta, audio knjiga i muzike. Sa Mirkom smo porazgovarali o 9inspiration konferenciji i on je za vas izdvojio uvide sa svakog od predavanja.  

Među ključnim porukama ovaj Najner izdvaja one koje je imao Kevlin Henney. Kao keynote govornik, on je i otvorio 9inspiration konferenciju i to predavanjem: “Software is details”. 

- Pretpostavljate da je glavni fokus izlaganja bio na detaljima, koje, po mišljenju ovog predavača nikako ne smeju da se previde. To je često slučaj kada nas “zavede“ velika slika toga šta sve softver može da uradi za nas. Kevlin je naveo slučaj ogromne gužve na britanskom aerodromu, prošlog leta, kada softver za National Air Traffic Service nije bio dostupan. Hiljade letova je otkazano, stotine hiljada ljudi su izgubili konekcije, a gužva je trajala narednih nekoliko dana. Uzrok problema? Jedan pogrešan podatak koji je neimenovana avio-kompanija unela u plan letenja. Kada je pisan softver vladalo je uverenje da su uneti podaci uvek tačni. To je bila pretpostavka i nije implementirana provera unosa - ispričao je prisutnima Kevlin i dodao: 

- Pretpostavke su kao lego kockice, na podu, u mraku - našalio se Henney. - Ako nikada do sada niste bosi nagazili na njih, pa, probajte.  

Lepa je i paralela i koju je povukao sa korišćenjem ChatGPT-ja, CoPilota, na konto stvaranja legacy code-a. 

- Kako je rekao, često na svojim radionicama pita učesnike šta je za njih legacy code. Iako je čuo mnoge definicije, najviše mu se sviđa ova: „Legacy code je kod koji je napisao neko drugi“ kako god se taj neko drugi zvao - prenosi Mirko utiske sa ovog keynote predavanja koje možete u celini da pogledate ovde 

Konferencija 9Inspiration, kako napominje naš sagovornik, približila je publici i nova saznanja kako najbolje organizovati timove. Njihova efikasnost bila je tema predavanja Jelene Pavlović, osnivača Koučing centra i vanredne profesorke psihologije rada na Univerzitetu u Beogradu.  

Efikasan tim je sinergija zajedničkog rada 

Jelena je najpre objasnila da se, sa razvojem poslovnog okruženja, fokus sa individualnog pristupa organizaciji preselio na timski. Uz slikovitu analogiju sa sportskom ekipom, ukazala je na to da efikasni timovi nisu skup pojedinaca sa odličnim veštinama, već sinergija zajedničkog rada.  

- Lepo je imati zaposlenog koji je superstar, ali organizacije ne bi trebalo da promovišu tim lidove bazirano isključivo na individualnom radu odnosno postignućima - slikovito je predstavila Jelena Pavlović. 

Ona je ukazala na to da zajednička odgovornost deluje kao „lepak“koji drži tim. 

- Svaki član treba da razume zajedničke ciljeve tima i da se oslanja na druge da bi se ti ciljevi ostvarili - pojasnila je ona. 

 - U dobrom fudbalskom timu igrač doda loptu onom saigraču koji ima bolju poziciju za šut, i tako se odrekne ličnog interesa zarad timskog uspeha. Ali da li je to u biznis okruženju uvek tako? 

Kompanijska kultura veoma utiče na to koliko će određeni lider doprineti efektivnosti tima. Zato je važno proučiti kulturu organizacije pre izbora samog lidera. 

- Raniji zaključci su sugerisali da je ekstrovertni tip odličan izbor tim lida. Empirijski podaci su pokazivali da je to tip lidera koji najviše doprinosi efikasnosti. Međutim, u timovima koji su „flat“ mnogo će se bolje snaći lider koji je uvek spreman za saradnju, empatičan, prijateljski nastrojen - kaže Jelena Pavlović. 

Perspektiva iz ugla Najnera 

Mirko navodi da se u firmi Levi9  vode time da je, bez obzira na senioritet, u svim fazama karijere učenje veoma važno, kao i deljenje znanja. To je jedan od glavnih benefita koji zaposleni u Levi9 prepoznaju. Kompanija organizuje tradicionalne događaje kao što su Secure9, Hack9 i 9Inspiration konferencija - kaže Mirko i ističe ih kao sjajne primere za podršku deljenju znanja. 

Kako kaže, znanje se umnožava i kroz rad na projektima, ali i na konferencijama, pa mu je drago da su i Najneri mogli da podele svoju perspektivu i na ovoj konferenciji.  

Marina Zvicer i Jovana Milanović su sa publikom razmenile svoje iskustvo u kompaniji Levi9, gde su gradile karijere Test Developera. Sa pozicije Test Lead, odnosno Test Consultant, skrenule su pažnju na važnost postavljanja pitanja, zajedničkog razumevanja, pisanja detaljnih izveštaja i dokumentacije.  

Na osnovu primera iz karijere, kako ističe Mirko Tomić, pokazale su kako se u svakom delu razvoja softvera može insistirati na kvalitetu. Upravo to doprinosi efikasnosti i razvoju najboljih softvera. Svojom prezentacijom prenele su poruku da je kvalitet odgovornost celog tima, a klikom na link možete da pogledate predavanje u celosti. 

Nije više teško utvrditi koji timovi su uspešni 

Šta nam sve donosi razvoj tehnologije, pokušao je da predvidi Radovan Baćović, Staff Data Engineer u GitLab-u. 

- DevOps i DevSecOps su kao timski sportovi u svetu izrade softvera. Umesto da svako radi za sebe, svi rade zajedno, brže se prilagođavaju promenama i više se fokusiraju na inovacije nego kod starog načina rada - ovako je Radovan Baćović počeo svoje predavanje „When nimble is not fast enough: Will AI and Data leverage your DevSecOps journey“. 

On je pojasnio da nije više tako teško precizno utvrditi koji su timovi uspešniji od drugih. Tome služe DORA metrike.  

- Frekvencija uspešnog postavljanja nove verzije, vreme potrebno za izmenu, vreme za oporavak servisa i stopa neuspeha postavljanja nove verzije su standardizovani pokazatelji efikasnosti i performansi DevOps timova. I upravo će DORA pokazati razliku između uspešnih i neuspešnih timova - rekao je Radovan i naglasio: 

- Na osnovu seta podataka i veštačke inteligencije ćemo u budućnosti dobijati metrike koje će nam pomoći da još agilnije pristupamo i dobijemo još bolju sliku našeg procesa. Stvari će se tek menjati, a Radovan podvlači i to da je veomo uzbudljivo što smo baš sada deo tech scene i što ćemo moći da učestvujemo u progresu - sumira Mirko Tomić njegovu poruku. 

Gde će nas dovesti razvoj veštačke inteligencije? Pitanje od milion dolara 

Mnoga pitanja “vrzmala” su u networking pauzama.  

Na kafe i pauzi za ručak između predavanja moglo se čuti da posetioci vole ovu konferenciju i zato što uvek imaju šansu da nekoga novog stručnjaka upoznaju i pitaju za savet, dobiju konkretan uvid, i izađu sa konferencije “pametniji, nego što su bili”. Podrška NURDOR-u, organizaciji kojoj je doniran novac od ulaznica, takođe je velika motivacija za sve učesnike. Zajedničkim trudom i ove godine je prikupljeno više od 1.200.000 dinara, koji će biti uloženi u Roditeljsku kuću za porodice sa decom obolelom od raka koje u Beogradu traže izlečenje. 

Drago nam je da u saradnji sa Levi9 možemo da vam ponudimo snimke nekih od predavanja, pa ako ste propustili priliku da direktno ispratite konferenciju, eto šanse da početkom godine uradite osvrt na najvažnije zaključke.

Uskoro vas očekuje i drugi deo izveštaja sa 9inspiration konferencije u u kome ćete pronaći najbitnije uvide sa drugih predavanja, kao i linkove koji do njih vode.

Napiši komentar

Iz ove kategorije