Čini se da developeri nisu poslušali savet da prestanu da koriste C++ i C zbog bezbednosnih problema sa memorijom, s obzirom na to da najnoviji podaci ukazuju da se C++ popeo na drugo mesto Tiobe indeksa popularnosti programskih jezika, odmah iza Pythona, dok se C spustio na treće mesto.
„Glavne snage C++ su performanse i skalabilnost, dok su najveća slabost brojni načini na koje se nešto može obaviti zbog velikog broja funkcija usled duge istorije i želje za maksimalnom kompatibilnošću sa starijim verzijama“, izjavio je Pol Jensen, CEO kompanije Tiobe Software, u blog postu povezanom sa objavom ovih rezultata.
Osvrćući se na mane, Jensen je naglasio da C++ otežava razumevanje i održavanje koda ako svako uradi nešto drugačije kako bi postigao istu stvar. „C++ i dalje poseduje funkcije koje niko ne bi trebalo da koristi, ali se ipak mogu iskoristiti“, dodao je Jensen.
Ovaj skok na listi je u suprotnosti sa izveštajem Nacionalnog direktora za sajber bezbednost koji je savetovao developerima da prestanu da koriste C++ i C zbog bezbednosti memorije. Izveštaj je napisan sa ciljem da se smanji rizik od sajber napada, a kao primer bezbednog programerskog jezika navodi se Rust.
„Savet nije baš najbolje osmišljen. Kako možete preporučiti Rust kada još ne postoje alati i developeri? Pritom, Rust je prilično kompleksan jezik za učenje, tako da nije nešto što želite da ostavite državnim developerima. Sa druge strane, C++ može biti korišćen na bezbedan način, ali morate znati kako to da uradite”, objašnjava Jensen.
C++ se u velikoj meri koristi u embedded sistemima, razvoju igara i softveru za finansijsko trgovanje, dodaje Jensen. Upozorenje je naišlo na oštru osudu kreatora C++ jezika, Bjarnea Stroustrupa, koji je naglasio napore C++ komiteta za standardizaciju da ovaj programski jezik učini bezbednijim.
Tiobe indeks rangira popularnost programskih jezika na osnovu povratne informacije brojnih inženjera širom sveta, kurseva i vendora koji su povezani sa svakim jezikom.
Top 10 najpopularnijih jezika u junu mesecu:
- Python, sa rejtingom koji iznosi 15.39%
- C++, 10.03%
- C, 9.23%
- Java, 8.4%
- C#, 6.65%
- JavaScript, 3.32%
- Go, 3%
- SQL, 1.75%
- Visual Basic, 1.66%
- Fortran, 1.53%
Poređenja radi, lista koju kompilira Pypl indeks popularnosti programskih jezika procenjuje popularnost nekog jezika na osnovu toga koliko se često on pretražuje na Googleu, i ona za mesec jun izgleda ovako:
- Python, sa udelom od 29.06%
- Java, 15.97%
- JavaScript, 8.7%
- C#, 6.73%
- C/C++, 6.4%
- R, 4.75%
- PHP, 4.57%
- TypeScript, 3.0%
- Swift, 2.76%
- Rust, 2.5%