HelloWorld logo
12.08.2024. ·
3 min

Quartz na macOS-u: Sjajne grafike, ali problematično upravljanje prozorima

HelloWorld

Praktično od svog nastanka (2001. godine) macOS ima problem sa sistemom za menadžment prozora, bar takvo mišljenje vlada među dobrim delom korisnika. Forumi su preplavljeni diskusijama na ovu temu, a mi ćemo pokušati da otkrijemo o čemu se zapravo radi. 

Zadovoljstvo korisnika Apple-ovim sistemom za upravljanje prozorima varira, a mišljenja se često razlikuju u zavisnosti od individualnih potreba i očekivanja. 

Kako radi Apple-ov sistem za upravljanje prozorima u praksi? Staro dugme "maksimiziraj" bi samo povećalo prozor da pokaže sav sadržaj, ali ne bi zapravo učinilo da prozor ispuni ekran (dok bi i dalje prikazivao traku menija i dock). Sada kada kliknete na zeleno dugme "maksimiziraj", aplikacije (ali ne sve) prelaze u režim punog ekrana, pokrivajući traku menija i dock. Ovo gotovo nikada nije ono što želite. Finder prozori sada podržavaju tabove. Na taj način možete imati samo jedan Finder prozor koji ispunjava ekran i možete prelaziti između različitih prozora putem tabova. A tu je i sama traka menija, za koju korisnici misle da je potpuno nepotrebna i samo zauzima prostor. Smatraju da je mnogo bolje imati menije aplikacija ugrađene u same prozore aplikacija, a ne u jednu globalnu traku menija koja zauzima prostor. Windows takođe podržava povlačenje prozora do vrha ekrana kako bi ih maksimizirao i do strana ekrana kako bi ispunili polovinu ekrana. Ovo zna da bude iznenađujuće korisno, a Apple tu opciju nema. 

Apple koristi Quartz, svoj sistem za upravljanje prozorima, koji je grafički model agnostičan. Quartz je deo macOS-a. Podržava i baferisane i nebaferisane prozore. Nudi crtačke primitive slične onima u DPSClient biblioteci za X i NeXTSTEP. Quartz može izlaziti na rastere, kao i PS i PDF strimove, što ga čini kompatibilnim sa različitim štampačima. Sistem radi sa različitim grafičkim okruženjima i tehnologijama, uključujući QuickDraw, OpenGL, X11, i druge. Njegova osnovna funkcija je da upravlja prikazom grafike i prozora na ekranu. Quartz se sastoji iz nekoliko ključnih komponenti, uključujući Quartz 2D, Quartz Compositor i Core Image, koje zajedno omogućuju napredne grafičke mogućnosti na macOS-u. 

Apple-ov sistem prozora je poznat po svojoj vizuelnoj privlačnosti i glatkim animacijama. Prozirni prozori, senke i efekti dodaju sofisticiranost i estetiku koja se korisnicima dopada. Quartz i ostali delovi sistema su duboko integrisani sa macOS-om, omogućavajući besprekornu interakciju između aplikacija. Aplikacije kao što su Finder, Safari i druge Apple-ove aplikacije, koriste ove mogućnosti za poboljšano korisničko iskustvo. Prisutne su i dobro poznate funkcije Mission Control i Split View, gde je prva zadužena da omogući korisniku da brzo pregleda sve otvorene prozore i aplikacije i da se lakše prebacuje između njih, a druga omogućuje da postavite dva prozora jedan pored drugog, za lakši multitasking. 

U praksi Apple-ov sistem za upravljanje prozorima, pre svega ostalog, nije intuitivan i to je osnovna zamerka. Ono što najviše dovodi do frustracije korisnika su problemi sa preklapanjem prozora i nedostatkom pravih opcija za maksimizaciju prozora. Postoji opcija gde držanjem tastera „Option“ možete da promenite način maksimizacije prozora, ali za prosečnog korisnika to je zbunjujuće. Deluje kao da treba da uradimo previše dodatnih koraka, za neke jednostavne operacije. Međutim, i napredni korisnici imaju razlog za nezadovoljstvo, pre svih oni koji su navikli na „snap“ funkcije i sofisticirano upravljanje prozorima u Windowsu. Ovi korisnici često pribegavaju dodatnim alatima kako bi dobili funkcije koje su im potrebne. Ipak, aplikacije „trećih strana“, kao što je na primer „Moom“ mogu biti dodatni trošak i komplikacija. 

Čini se da je glavni problem u Apple-ovom pristupu u razvoju svog sistema za upravljanje prozorima. Mnoge napredne mogućnosti su prisutne i sve to estetski izgleda jako lepo i efektno, ali je njegova kompatibilnost sa X Window sistemom ograničena. Sve promene koje Apple uvodi su tu iz razloga kako bi se korisnicima omogućilo pokretanje X aplikacija na macOS-u bez dodatnog softvera, ali pitanje koje „lebdi u vazduhu“ je šta se zaista dobija ovakvim pristupom. 

Apple će svakako nastaviti da unapređuje svoj sistem kroz redovne nadogradnje macOS-a, ali i dalje postoji veliki prostor za poboljšanje, pre svega, sistema za menadžment prozora. 

 

Pogledaj komentare

Iz ove kategorije