HelloWorld logo
08.10.2015. ·
5 min

Srpska preduzetnica u budističkom manastiru

Stefan Plavšić Stefan Plavšić

Nedavna gošća kompanije Infostud, bila je naša uspešna preduzetnica Milica Radović. Milica je mlada Beograđanka koja je završila Fakultet organizacionih nauka u Beogradu. Tokom studija se samoinicijativno bavila raznim poslovima u oblasti IT-ja, nakon čega je odlučila da oformi nevladinu organizaciju IT konekt. Vlasnik je licence za organizovanje TEDx-a i ima za cilj da preko svojih meetup-ova poveže što veći broj IT-jevaca u Srbiji. Ove godine se sprema za put po Aziji, gde će posećivati budističke manastire i učiti decu engleski.

Često se čuje da u Srbiji mladi danas nemaju entuzijazam i perspektivu. Istražujući tvoje projekte, stekao sam utisak da ne pripadaš toj grupi. Šta te motiviše?

Veliki problem koji postoji u Srbiji je taj što smo navikli da se žalimo na trenutno stanje, a retko ko se trudi da išta promeni. To je ono što me ne čini delom te grupe koju si pomenuo, želim da menjam okruženje jer mislim da je odgovornost na nama. Motivišu me pozitivni ljudi, njihova energija kao i dugoročni cilj da učinim svoje okruženje boljim mestom za život.

Kako kod tebe izgleda odnos između formalnog i neformalnog obrazovanja?

Završila sam FON, smer Menadžment. Nakon studija, upisala sam Cambridge International Business (jednogodišnje školovanje).  Mislim da je mnogo bitnije pitanje, šta sam radila pored studija jer je formalno obrazovanje samo temelj koji stekneš, a zidove moraš sam da gradiš kako znaš i umeš. Želela sam da naučim osnove HTML-a, i to sam uspela za mesec i po dana. Takođe, interesovalo me je kako se prave veb sajtovi i bez problema sam napravila svoj prvi funkcionalni veb sajt koji je ujedno i moj blog „themilica.com”. Poenta je da je danas svaka informacija dostupna na internetu, imate toliko tutorijala, “how to” sajtova da, samo onaj koji ne želi, neće naučiti. Uvek sam se trudila da budem u centru zbivanja, volontirala sam na bezbroj događaja i nikada nisam pitala koliko ću para dobiti nego koliko ću iskustva steći.

Pokrenula si inicijativu za spajanje IT-jevaca u Srbiji. Šta su zapravo meetupovi, šta možemo očekivati na njima i kome su namenjeni?

ITkonekt (www.it-konekt.com) je projekat koji sam pokrenula sa željom da okupim IT scenu Srbije na jednom mestu. Kao što svi znamo, budućnost Srbije i celog sveta je u IT-ju, ne u malinama. IT konekt ima za cilj da okupi sve učesnike IT industrije kako bismo zajedno uticali na proširenje i osnaživanje IT-ja u Srbiji i regionu. Oko ITkonekta su se okupile brojne kompanije, IT eksperti, edukativne ustanove koje školuju za IT zanimanja, brojni IT stručnjaci koji su držali predavanja iz Facebooka, Microsofta, Twittera, IBM-a i mnogih drugih. ITkonekt meetup je potpuno novi koncept meetupova  koji se održavaju u prostorijama kompanije. Posetioci mogu da vide kako izgledaju prostorije u kompaniji u kojoj se meet up održava, saznaju kako izgleda jedan radni dan u njoj, kako se zaposleni druže i rade, ali i kako se zabavljaju. Pored informativnog karaktera, ITkonekt meetup-ovi imaju i edukativni deo gde dva stručnjaka iz kompanije koja je domaćin, drže zanimljiva predavanja o novinama u IT-ju.

Nedavno si dobila licencu za „TEDx“. Šta njime želiš da postigneš ove godine?

Licencu za TEDx sam dobila pre tri godine. TEDx je nezavisno organizovan TED događaj (www.ted.com). Licencu koju ja posedujem je TEDxZemunED (www.tedxzemuned.net). Zemun označava mesto održavanja, a ED govori da je reč o tipu TEDx događaja koji je usmeren na obrazovanje - EDucation. Ono što želim da postignem organizacijom TEDx-a se odlikuje kroz tri polja - IT u obrazovanju - želimo da podignemo svest o bitnosti modernizacije našeg sistema obrazovanja. Neformalno i formalno obrazovanje - želimo da istaknemo bitnost promene zastarelog formalnog sistema i da istaknemo bitnost celoživotnog i neformalnog učenja. Takođe, želimo da promovišemo Srbiju kao zemlju mogućnosti. Znam dosta ljudi koji su uspeli u Srbiji tako što su se borili za svoje ideje za razliku od onih koji su kukali i ostali nepomični.

Koga sve od predavača možemo očekivati na Tedex-u?

Na ovogodišnjem TEDx-u ćemo imati 15 jako inspirativnih govornika. Sve govornike možete videti na linku (http://www.tedxzemuned.net/sr/govornici/2015). Marko Đorđević će nam pričati o tome kako je moguće napraviti skroz drugačiju osnovnu školu, koja neguje različitosti i ne ukalupljuje decu. Emma Fick će nam pričati o tome kako je za godinu dana u Srbiji postala preduzetnica koja se vratila u Ameriku i osnovala firmu. Uroš Banjašević će nam pričati o tome kako je to od ideje napravio veliku gejming kompaniju u Srbiji.

Kako si zadoljna sa dosadašnjim funkcionisanjem NGO It-konekt? Kakvi su bili utisci posle prvog (IT) sajma?

ITkonekt je doživeo veliki uspeh. Kompanije nam se javljaju i to nam je dokaz da je ovako nešto trebalo Srbiji. Prvi sajam zapošljavanja u IT-ju je prevazišao sva moja očekivanja, a već planiramo da ga sledeće godine podignemo na viši nivo.

Na koji način si se upustila u preduzetničke vode?

Imam puno energije koje želim da upotrebim za ostvarenje svojih snova, a ne tuđih. Svako treba da radi ono što voli jer samo onda se mogu videti rezultati. Preduzetnički status mi je omogućio da radim stvari koje volim, da menjam svet oko sebe i jako bitna stavka - da preuzmem kontrolu nad svojim vremenom.

Ove godine obilaziš Aziju - Šri Lanku, Maleziju... Kako si došla na tu ideju i šta ćeš tamo zapravo da radiš?

Putnik sam u duši, nestalnog duha. Volim da se krećem, upozanjem ljude sa različitim pogledom na svet, drugačijim kulturama i običajima. Želja mi je da obiđem ceo svet, što ću za života i uraditi. Ovaj put je samo jedno putovanje u nizu. Putujem sama sa rancem na leđima dva meseca po Aziji. Mesta koja ću obići su: Šri Lanka, Kuala Lumpur (Malezija), Puket ostrvo (Tajland), Bankok (Tajland), budistički manastir u Khon Keanu (Tajland), Hong Kong, Tokio (Japan). Na putovanju ću učiti decu engleski po školama stranih jezika, živeću u budističkom manastiru i živeti njihovim životom, kuvati Thai hranu na plaži, jahati slonove i roniti… Ukoliko želite da pratite dešavanja, redovno ću pisati blog themilica.com.

Pogledaj komentare
Stefan Plavšić Stefan Plavšić

Stefan je mladi novinar iz Beograda. Radi za studentski internet portal Media centar FMK i studentski FMK radio. U slobodno vreme je kompozitor i tekstopisac i muziku koristi kao kanal za širenje pozitivnih ideja. Voli reke i otvorene i hrabre ljude, koji se ne boje da budu drugačiji.

Iz ove kategorije